Cam

Emekle İşlenen Cam

İşin ilginç bilgiler tarafında olanlar için şöyle başlayalım. ‘CAM’ Kelimesi dilimize Farsça’dan gelmektedir. Ve ilk kez ‘CAM’ araştıranlar için diğer bir ilginç bilgiyse ham maddesinin kum oluşudur.

Peki bu cam nasıl oluyor da böyle şeffaf ve tertemiz görünüyor diye soruyorsanız tertemiz derken henüz el değmemişse sebebi elektron yapısı ve inceliğinden kaynaklıdır. Yer yüzünde bulunan ışığın bir kısmını soğurur (içine çeker) ve şeffaf görünümü elde eder. Zaten yer yüzünde şu ışığın faydaları saymakla bitmiyor, mesela dünyayı saniyede 7 kez dönen bu yansıma ışıklar olmasaydı her yer siyah beyaz olurdu. Eski TÜRK Filmleri gibi. Romantik mi olurdu acaba?

Yok, oraya da duygusal bakmayıverelim. Cam 1500 °C derecede eritilip kahvaltılarımızdaki bal kıvamını alır. Cam her ne kadar diğerleri gibi adına savaşlar açılmasa da yine de maden olarak kabul edilir. Tabii diğer madenler ‘erime noktasıyla’ meşhur Cam ise ‘yumuşama noktasıyla’. Bu özelliği sayesinde çokça sıvılaşabilir ve akıcı kıvamı daha kolay alır.

Cam’ın tarihi antik çağlara uzanır. M.Ö 2500 yılından bize kadar gelebilmiş olan Antik Mısır boncukları ve daha eski Mısır cam kapları bu bilgiyi destekler. Şu Mısırlılar da ne toplum ama, zaten piramitleri de hala anlayamadık.

Bu cam, tüm dünyanın sofrasına, evlerindeki dekorasyona, arabalardaki dizaynlara, kendimize bakmak için kullandığımız aynalara konu olmuş.

Anlatması zevkli fakat yapım aşamaları zor ve meşakkatli olan, alanına göre sanatsal ya da ihtiyaç meselesi olan Cam’ın bir çok çeşitleri bulunmakta; Üfleme, Dökme, Çekme, Yüzdürme, Presleme, Lif Haline Getirme, Köpük Haline Getirme, Savurma gibi. . Buradan cam işçiliğiyle uğraşan zanaatkarlarımıza kolaylıklar dilerim. Bizim de işimizim bir parçası olan cam, yıllardır biriktirdiğimiz tecrübeyle, komşunuzla içtiğiniz Çay’a, sunum yaptığınız bir pasta tabağına , bir sofrada olması gereken şıklık nedir? sorusuna buyurun diyeceğiniz anlar için çalışıyoruz. Tercih ettiğiniz için asla pişman olmayacağınız ürünlerimiz sizlerin de evlerine iş yerlerine kalıcı misafir olmak için bekliyor.

Hatırlarsınız az önce belirtmiştim kendimize bakmak için kullanıyoruz bu Cam’dan aynaları, ışığı çekmesi sonucu bu kadar yansıtıcı ve şeffaf diye. Ama unutmayın ki orda gördüğünüz en güzel yansıma ışık değil sizsiniz.

Her zevke uyum sağlayacak el emeği göz nuru çeşitlilik bir sayfa gerinizde. Evleriniz sıcacık, sofralarınız sevenlerinizle dolsun. Ama lütfen bizim göz nuru ürünlerimize de yer vermeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir